Slide background

شریان های اصلی ساختمان
خود را به حرفه ای ها بسپارید

Slide background

لوله کشی

آب

سرد و

گرم

Slide background

لوله کشی رادیاتور

Slide background

گرمایش از کف

و

طراحی آن

Slide background

لوله های پنج لایه

PEX - AL - PEX

دارای استاندارد ملی ایران

لایه

پکس چیست؟

پکس پلی‌اتیلن شبکه‌ای است. زنجیره‌های پلیمری پلی‌اتیلن طی فرآیندی با پیوندهای عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند. این ساختار باعث می‌شود که پکس در برابر حرارت‌های بالا، مواد شیمیایی و وادادگی مقاوم باشد.

پکس چه مدت مورد استفاده قرار گرفته است؟

پکس در سال 1960 توسعه یافت. لوله‌های پکس از همان زمان در بسیاری از کشورهای اروپایی برای مصرف گرمایش تابشی ( گرمایش از کف ) و آب کردن برف مورد استفاده قرار گرفته است.

 موارد استفاده از لوله پکس چیست؟

مقاومت بالا و داشتن حالت ارتجاعی در بازه دمایی زیر صفر تا نود درجه سانتی پایه آن را لوله‌ای مناسب جهت استفاده در لوله‌کشی آب سرد و گرم ، آب رسانی شهری ، گرمایش از کف ، آب کردن برف و سردخانه‌ها می‌کند.

چرا پکس بهترین ماده برای لوله‌کشی است؟

پکس در مقابل حرارت بالا و پایین و همچنین مواد شیمیایی مقاوم است. سبک بودن و ارتجاعی بودن آن باعث نصب و خدمات آسان می‌شود  ، همچنین حالت ارتجاعی این نوع لوله‌ها باعث بی‌صدا بودن آن می‌شود.

قسمت داخلی این نوع لوله صیقلی بوده و در طول زمان پوسیده و یا خراب نمی‌شود.با توجه به این خصوصیت بر خلاف سایر لوله‌ها در این نوع لوله با گذشت زمان افت فشار به وجود نمی‌آید. همچنین پکس در مقابل ترکیدگی در یخبندان نیز مقاوم است . سیستم های لوله‌کشی پکس اتصالات کمتری دارند و نصب آن‌ها بسیار آسان‌تر است ، در نتیجه استفاده از این نوع لوله‌ها باعث کاهش هزینه می‌شود.

چگونه مطمئن شویم پکس ماده ایمنی جهت لوله‌کشی است؟

لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ بر طبق استانداردهای بین‌المللی ASTM  1281-97 و مباحث 14 و 16 قوانین ملی ساختمان می‌باشند.  لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ به طور مداوم در آزمایشگاه کنترل کیفیت مورد آزمایش‌های مختلف قرار می‌گیرند. همچنین این لوله دارای استاندارد ملی با کد ردیابی 6639901924 می‌باشند.

آیا لوله پکس در فضایی خارج از زمین نیز قابل استفاده است؟

خیر، در حال حاضر لوله‌های پکس برای محیط‌های داخلی و زیرزمینی طراحی شده‌اند در نتیجه برای فضاهای باز پیشنهاد نمی‌شوند. در صورت نیاز جهت استفاده در فضای باز باید عایق‌بندی شوند.

آیا استفاده از لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؟

بله ، پکس از جهات مختلفی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. هزینه نصب این نوع لوله به علت استفاده کم از اتصالات و تسریع در نصب بسیار کمتر از لوله‌های دیگر است.

با توجه به اینکه در سایر سیستم های لوله‌کشی بیشترین مشکل از قبیل نشتی در قسمت اتصالات به وجود می‌آید در نتیجه استفاده کمتر از اتصالات در سیستم لوله‌کشی پکس هزینه‌ها را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

همچنین استفاده از لوله‌های پکس باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه برای صاحب ملک می‌گردد، به این صورت که با استفاده از سیستم لوله‌کشی کلکتوری هر قسمت از خانه از کلکتور لوله مستقیم دریافت می‌کند و این باعث کاهش مصرف آب در لوله‌ها و در نتیجه کاهش اتلاف انرژی می‌شود.

چه انتظاری از عملکرد لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ در سیستم های انتقال آب باید داشت؟

پکس به صورتی طراحی و آزمون شده است تا به خوبی و حتی بهتر از لوله‌های مشابه از قبیل لوله‌های فلزی یا مسی بتواند عمل کند. عمر محاسبه شده برای این نوع لوله تا صد سال می‌باشد.

چه اتصالاتی برای لوله‌های SPP موجود است؟

در بازار اتصالات مختلفی موجود است، اما در حال حاضر لوله‌های SPP با اتصالات پرسی و کوپلی این شرکت عرضه می‌گردند.

پکس چه مدت در مقابل نور خورشید می‌تواند قرار بگیرد؟

لوله‌های پکس در مصارف خارجی پیشنهاد نمی‌شوند و نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. همچنین کویل های مصرف نشده نیز نباید بدون بسته‌بندی شرکت در مقابل نور خورشید باقی بمانند.

محدودیت‌های دمایی پکس چقدر است؟

لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ می‌توانند تا دمای 200 درجه فارنهایت یا 90 درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار بگیرند . اطلاعات مربوط به محدودیت‌های دمایی و فشار، بر روی لوله‌ها چاپ شده است.

تست نشتی سیستم های لوله‌کشی پنج لایه پنتا پایپ چگونه است؟
آزمون نشتی جهت لوله‌کشی ساختمان و لوله‌کشی گرمایش از کف،  توسط  آزمون فشار با استفاده از آب انجام می‌شود.

چه مدت پس از نصب لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ می‌توان آن را تحت فشار قرار داد؟

با توجه به نوع مکانیکی بودن اتصالات مورد استفاده در این نوع  سیستم لوله‌کشی، هیچ زمان انتظاری جهت آزمون فشار لازم نیست و بلافاصله پس از نصب قابل تست است.

لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ در چه سایز و طولی موجود می‌باشند؟

لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ در هفت سایز موجود است. 16 میلیمتردر کو یل‌های 200 متری. 20 میلیمتردر کو یل‌های 150 متری. 25 میلیمتردر کو یل‌های 100 متری. 32 میلیمتردر کو یل‌های50 متری. سایزهای 40 به صورت سفارشی و سایز 50 و 63 به صورت شاخه‌های شش متری ارائه می‌گردد.

تفاوت بین لوله‌کشی لوله‌های SPP و لوله‌کشی لوله‌های شاخه‌ای چیست؟

با توجه به انعطاف‌پذیری لوله‌های پکس، جهت دادن و خم کردن در این نوع لوله‌ها بدون اتصال انجام می‌شود. به طور مثال برای جهت دادن نود درجه و یا صدوهشتاد درجه نیازی به اتصالات نیست . این نوع لوله‌ها بدون نیاز به اتصالات به سادگی به صورت ال (L) و یو(U) لاتین در می‌آیند. همچنین سیستم کلکتوری در این نوع سیستم لوله‌کشی جهت کاهش هزینه  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ ضد ترکیدگی در سرما و یخبندان است؟

لوله‌های پنج لایه پنتا پایپ با توجه به قابلیت انبساط و انقباض، در برابر یخ زدگی مقاوم هستند. به طور کلی هیچ لوله‌ای ضد ترکیدگی در مقابل یخ زدگی نیست، در نتیجه تمام لوله باید عایق‌بندی شوند تا در مقابل یخ زدگی مقاومت کنند.

Slide background

FRESH FEATURES

for starter

Slide background

SPICY PARALLAX EFFECT

for main course

Slide background

SWEET TRANSITIONS

for dessert

 

?>