Slide background

شریان های اصلی ساختمان
خود را به حرفه ای ها بسپارید

Slide background

لوله کشی

آب

سرد و

گرم

Slide background

لوله کشی رادیاتور

Slide background

گرمایش از کف

و

طراحی آن

Slide background

لوله های پنج لایه

PEX - AL - PEX

دارای استاندارد ملی ایران

لایه

موارد مصرف |

سیستم‌های گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف یا گرمایش تابشی‌ به صورت گسترده در کشورهای اروپایی و آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سیستم در زیر کف ساختمان که معمولاً در زمان ساخت و یا نوسازی انجام می‌شود، کار گذاشته می‌شود. سیستم گرمایش از کف به وسیله گرم کردن کف زمین ساختمان عمل گرمایش را انجام می‌دهد.

برای گرم کردن زمین چندین روش وجود دارد از جمله به وسیلهٔ برق و آب، که روش آب بهترین و با صرف‌ترین آن‌ها می‌باشد. امروزه با استفاده از لوله‌های مدرن چند لایه، سیستم های کنترلر و دیگ‌های بخار با راندمان بالا این امر بسیار آسان تر شده است. در این روش کف زمین به وسیلهٔ لوله پوشانده و روی آن بتن‌ریزی می‌شود که با گردش آب گرم در لوله‌ها به وسیلهٔ یک پمپ حرارت آن به کف زمین انتقال داده می‌شود. حرارت هدایت داده‌شده به کف زمین انرژی خود را به صورت تابشی به محیط اطراف انتقال می‌دهد. آزمایش‌های مستقل نشان می‌دهند که قابل قبول‌ترین محیط می‌بایست بین 19 تا 29 درجه سانتی‌گراد و درجه هوا در محدوده سر بین 20 تا 24 درجه سانتی‌گراد باشد.

سطح آماده سازی شده جهت گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف را می‌توان در دو حالت کف‌های بتنی و یا چوبی نصب و اجرا نمود. در کف سازی بتنی، سطح رویی بتن باعث می‌شود که حرارت به طور یکسان پخش شود و در کف سازی چوبی، به دلیل عایق بودن چوب حرارت کم تری از خود انتقال داده که در مجموع کف سازی بتنی کار آمدتر از نوع چوبی است. پس از آماده نمودن سطح، روی آن را با لایه‌ای 50 میلیمتری از پشم پلی یورتان(برای عایق کردن پشم پلی‌استر نیز می‌توان استفاده نمود) یا از فوم مخصوص گرمایش از کف که در عکس نشان داده‌شده استفاده کرده و سپس لوله‌کشی گرمایش از کف که به وسیله بست های مخصوص مهار می‌شود را اجرا و سطح روی آن را با بتون یا چوب پوشانده می‌شود. البته با استفاده از یونالیت های شانه تخم مرغی که در عکس آن را مشاهده می فرمایید نیاز به بست خا دار ندارد به دلیل شیب معکوس در آن طراحی شده و لوله را در خود نگهداری میکند.

لوله مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف

لوله مورد استفاده در این سیستم Pex-Al-Pex یا همان لوله پنج لایه سوپر پنتا پایپ می باشد.  از موارد مهم استفاده ی این نوع لوله  در گرمایش از کف را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- عدم نفوذ پذیری اکسیژن به داخل لوله به خاطر وجود لایه آلومینیوم در لوله های پنج لایه. نفوذ اکسیژن به داخل لوله های تک لایه باعث زنگ زدگی سیستم موتور خانه می شود ولی با اجرای لوله پنج لایه از نفوذ اکسیژن جلوگیری شوده و عمر سیستم موتور خانه و تاسیسات را بالا میرود.
2- طول عمر بسیار بالای این نوع لوله.
3- انعطاف پذیری و حفظ شکل.
4- مقاوم بودن Pex-Al-Pex به شوک های لحظه ای دمای بالا.
5- ضریب افزایش طولی بسیار ناچیز نسبت به سایر پلیمر های تک لایه.

مقایسه گرمایش از کف با دیگر روش های گرمایشی

خیلی از مردم فکر می‌کنند که سیستم گرمایش از کف پدیده‌ای است جدید، ولی این‌طور نیست. در اروپا این سیستم توسط شرکت‌های اجرایی به طور وسیع اجراشده و مورد توجه مثبت مردم قرارگرفته، البته در گذشته مشکلاتی در خصوص نوع لوله بوده به طور مثال لوله‌های مسی واکنش بدی در هنگام تماس با بتن نشان می‌دهند و این موضوع به دلیل اینکه اغلب گرمایش از کف‌های انجام‌شده روی بتن نسب می‌شود(به دلیل انتقال یکسان حرارت کف) سردرگمی بسیار به وجود آورده بود. بعدها از جنس پلی بوتان(Polybutylene) به طور مستمر استفاده شد که آن نیز بدون اشکال نیست. اتصالات تولیدشده برای لوله‌های پلی بوتان هر از چند گاهی ایستادگی خود را از دست می‌دهند و موجب نشت آب و مشکلات فراوان می‌شوند. امروزه نوع جدیدی از لوله‌های پلاستیکی استفاده می‌شود که آن را به نام پلی‌اتیلن کراس لینک، و نام تجاری Cross-Linked Polyethylene یا PEX بر روی آن گذاشته شد که محصولات این شرکت نیز از مواد اولیه PEX و با نام تجاری SPP که مخفف سوپر پنتا پایپ به معنی لوله پنج لایه عالی می‌باشد که عرضه می‌شود. امروزه لوله‌های استفاده‌شده از مواد پکس پیشرو در استفاده گرمایش از کف می‌باشند که با توجه به هزینه و اثربخشی آنها است. سؤال برخی از مردم، استفاده از لوله‌های پلاستیکی برای سیستم گرمایش است، از آنجا که آنها احساس نمی‌کنند که پلاستیک می‌تواند گرما را تحمل کند! حقیقت این است که سیستم گرمایش از کف به درجه حرارت آب بالا مانند سیستم موتورخانه‌ای رادیاتور احتیاج ندارد و پایین بودن درجه حرارت آب داخل لوله عمر آن را بسیار طولانی می‌کند. در واقع، مزایای بسیار زیاد در سیستم های گرمایش از کف و معایب بسیار کمی وجود دارد.با این تفکر، اجازه دهید به بررسی برخی از مزایای آن بپردازیم.

نمایی از گرمایش از کف

گرمایش از کف سوپر پنتا پایپ

انواع کلکتور های مورد استفاده

1- کلکتور های معمولی
2- کلکتورهای ترموستات دار

در کلکتورهای معمولی جهت تنظیم و کنترل دمای اتاق ها، سالن و غیره میتوان از شیرهای دستی که در داخل جعبه کلکتور نصب شده اند استفاده کرد. در صورتیکه در کلکتورهای ترموستات دار کلیه تنظیمات بصورت خودکار انجام میگیرد.
عکس زیر کلکتور ترموستات دار گرمایش از کف را نمایش می دهد.

کلکتور ترمواستاتیک دار گرمایش از کف

کلکتور ترمواستاتیک دار گرمایش از کف

آسایش

راحتی با سیستم گرمایش از کف بسیار دلپذیر و حتی برخی آن را منحصربه‌فرد می‌گویند. گرمایش از کف یک اتاق را به طور کامل گرم می‌کند، از کف به سمت سقف. سیستم های گرمایش رادیاتوری  قسمتی از محیط یک اتاق را گرم می‌کند، اما آنها حرارت کلی کف اتاق که سیستم های گرمایش از کف ارائه می‌کند را نمی‌دهد. سیستم های گرمایش از کف تابشی اساساً به نوبه خود یک طبقه کامل را به یک رادیاتور بزرگ تبدیل می‌کند. دمای محیط از گرمای کم داخل لوله حاصل می‌شود، اما بسیار موثر است. از آنجا که گرما از سطح کف اتاق به سمت بالا حرکت می‌کند، همه چیز را در اتاق به شیوه‌ای نسبتاً برابر گرم می‌کند. به طور معمول انسان‌ها بیش از حد نیازشان انرژی مصرف می‌کنند تا حرارت تولید کنند در واقع حرارت تولیدشده اغلب بیش از آنچه مورد نیاز است تولید می‌شود. با در نظر گرفتن گران شدن روزافزون قیمت انرژی نیازی برای برون‌رفت از تولید بیش از حد انرژی است. تحت شرایط عادی، یک انسان در هر ساعت به طور متوسط ​​حدود 400 Btu از دست می‌دهد، که این مقدار زیادی از گرما است، و آن را از طریق سه راه اصلی از دست داده است. اول بدن انسان می‌تواند از طریق همرفت convection، گرما را از دست بدهد به این معنی که هوای جاری محیط، حرارت بدن را به خود بگیرد و باعث سرد تر شدن بدن شود. دوم این که گرمای بدن می‌تواند از طریق تبخیر در هنگام تنفس و تعریق از دست برود. و در آخر گرمای بدن از طریق تابشی نیز از دست می رود. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک جسم گرم(بدن انسان) در مجاورت یک جسم سردتر قرار گیرد. بر اساس این عوامل، به نظر می‌رسد سیستم های گرمایش از کف(تابشی) موثر تر و بیشتر از سیستم گرمایش رادیاتوری برای حفظ راحتی یکنواخت انسان است.

گرمایش از کف سوپر پنتا پایپ

ادامه مطلب به زودی…

Slide background

FRESH FEATURES

for starter

Slide background

SPICY PARALLAX EFFECT

for main course

Slide background

SWEET TRANSITIONS

for dessert

?>